Vaterpolo trajanje
22.01.2025

Koliko Traje Vaterpolo Utakmica

Na prvi pogled trajanje vaterpolo meča se čini pitanjem koje ima veoma kratak odgovor. Međutim, postoji mnogo faktora u igri koji manje ili više mogu uticati na trajanje jednog vaterpolo meča.

Kada pomislite na vaterpolo, ovaj sport deluje tako jednostavno. Potrebno je da plivate i da savladate golmana suparničkog tima. Ali, kada se malo zagrebe ispod površine, otkrićete niz različitih faktora koji mogu uticati na ishod i tempo utakmice. Jedan od ključnih elemenata koje treba uzeti u obzir je svakako trajanje jednog meča.

U vaterpolu je trajanje utakmice unapred određeno, ali se prilikom pojedinih prekida vreme zaustavlja. U zavisnosti od broja prekida utakmica može imati različito trajanje.

Zamislite recimo uzubdljivu završnicu u kojoj se lomi rezultat i ne zna se koji tim će odneti pobedu. U takvim situacijama i delić sekunde može biti dovoljan da dođe do preokreta.

Kada budete razumeli sve faktore koji mogu uticati na trajanje vaterpolo utakmice, verovatno ćete imati uspeha u klađenju na ovaj sport.

Tradicija vaterpola u Srbiji je ogromna. Podsećanja radi, reprezentacija Srbije je trostruki uzastopni Olimpijski šampion u vaterpolu, dok je VK Partizan sedam puta bio prvak Evrope.

U nastavku teksta ćemo vam izneti detaljna pravila vaterpolo utakmica, sa posebnim osvrtom na trajanje meča. Krenimo redom:

  • Trenutna pravila vaterpola
  • Koliko igrača broji vaterpolo tim?
  • Lopta za vaterpolo
  • Šta ako se regularan tok utakmice završi nerešeno?
  • Tajmaut u vaterpolu
  • Nova vaterpolo pravila
  • Zaključak 
  • FAQ

Trenutna pravila vaterpola

U zavisnosti od konkurencije i dimenzije bazena su drugačije. U muškoj konkurenciji je dužina bazena 30 metara, a širina 20 metara. Kod žena je situacija nešto drugačija, bazen je dimenzija 25x17m.

Utakmica je podeljena na četvrtine, a svaka od njih traje po osam minuta čiste igre. Pauza između prve i druge, odnosno treće i četvrte četvrtine iznosi dva minuta, dok je pauza na poluvremenu nešto duža i traje pet minuta.

Pauze od 2 i od 5 minuta se primenjuje i u muškoj i u ženskoj konkurenciji. Trajanje napada u vaterpolu je ograničeno na 30 sekundi.

Koliko igrača broji vaterpolo tim?

Svaki vaterpolo tim se sastoji od 13 igrača. Ako govorimo o igračima koji smeju da se nađu u bazenu u jednom trenutku, taj broj iznosi sedam po ekipi. U pitanju su šest igrača koji se nalaze u polju i golman. Na početku svake četvrtine lopta se nalazi na sredini bazena, a po jedan igrač iz svakog tima se određuje da pliva do nje.

Osnovni cilj igre je postići više golova od protivničkog tima. Golovi se mogu postizati svim delovima tela, osim zatvorenom šakom, što je najstrože zabranjeno.

Minimalna dubina bazena mora biti dva metra. Takođe je predefinisana i temperatura vode. Ona mora iznositi 26 stepeni celzijusovih sa tolerancijom od plus ili minus jednog stepena. Unutar bazena se nalaze bele, crvene i žute linije koje označavaju određene zone radi lakše orijentacije igrača.

Bela linija označava polovinu terena i gol liniju, crvena linija označava granicu od 2 metra, dok žute linije obeležavaju razdaljinu pet metara od gola.

I golovi za vaterpolo imaju određene dimenzije kojih se moraju pridržavati organizatori takmičenja. Širina gola iznosi tri metra, dok je prečka na visini od 0.9 metara u odnosu na nivo vode.

U bazenu se nalaze dve ekipe koje moraju imati različite boje kapica. Golmani koriste crvene kapice. Na svakoj kapici se nalaze brojevi igrača u veličini od 10 cm.

Lopta za vaterpolo

Masa lopte nije precizno predodređena, ali ona može varirati od 400 do 500 grama. U ženskoj konkurenciji lopta ima obim od 0.65 do 0.67m, dok kod muškaraca lopta ima obim od 0.68 do 0.71m. Lopte su hrapave kako bi igrači mogli lakše da ih uhvate u ruke.

Šta ako se regularan tok utakmice završi nerešeno?

Kada se regularan tok vaterpolo utakmice završi nerešeno održaće se produžeci. U vaterpolu će se odigrati dva produžetka u trajanju od po tri minuta. Ukoliko i nakon produžetaka ostane nerešen ishod, pristupiće se izvođenju peteraca.

Sada vam je već malo jasnije zbog čega svaki vaterpolo meč ne traje identično.

Tajmaut u vaterpolu

Na trajanje jednog vaterpolo meča mogu uticati i tajmauti koji stoje na raspolaganju trenerima tokom utakmice. U regularnom delu utakmice svaki trener ima pravo na po dva tajmauta, dok se treći tajmaut dodeljuje u slučaju eventualnih produžetaka.

Jedan trener može zatražiti tajmaut isključivo kada njegova ekipa ima posed lopte. Svaki tajmaut u vaterpolo utakmici traje jedan minut.

Međutim, ova pravila će se održavati u ligaškim okršajima još samo do kraja sove sezone. Naime, međunarodna organizacija vodenih sportova usvojila je nova vaterpolo pravila 9. novembra 2024. godine.

Nova pravila će se primenjivati na sva takmičenja pod njenom indirencijom. Tu pre svega mislimo na Svetska prvenstva, Olimpijske igre, kvalifikacije za ova takmičenja

Vaterpolo vele sile kao što su Srbija Hrvatska su se oštro usprotivile novim pravilima, a njima se pridružila i selekcija Nemačke. Ipak, ova pravila će definitivno važiti od Svetskog prvenstva 2025. godine.

Nova vaterpolo pravila

U narednom delu teksta ćemo se posvetiti značajnim razlikama u pravilima vaterpolo utakmice, koje će u budućnosti definitivno uticati na trajanje jednog meča.

Jedno od osnovnih pravila koje je promenjeno jeste skraćivanje terena u muškoj konkurenciji. Umesto sadašnjih 30 metara, teren će ubuduće imati veličinu od 25 metara. Smatra se da će na taj način igra dobiti na dinamičnosti.

Skraćuje se trajanje napada

U muškoj konkurenciji će se skratiti i dužina trajanja jednog napada. Umesto dosadašnjih 30 sekundi u budućnosti će vaterpolo napad trajati 25 sekundi. Na taj način će se broj poseda po jednoj ekipi značajno povećati.

Skraćuje se čak i vreme drugog napada (nakon odbrane golmana). Do sada je drugi napad trajao 20 sekundi, a od sada će trajati samo 15 sekundi.

Jedna od pozitivnih promena se odnosi na broj igrača i tu stvar definitivno treba pohvaliti. Umesto dosadašnjih 13 igrača po ekipi, od sada ekipe mogu brojati 14 članova. Ipak, ukoliko ekipa u zapisniku bude imala samo jednog golmana, tada je broj igrača po ekipi 12.

U slučaju da golman ne može da nastavi meč, jedan od igrača će preuzeti njegovu ulogu. Tada će on morati da stavi crvenu kapicu sa brojem koji je i do tada nosio. U tom slučaju, novi golman ne sme braniti sa dve ruke, već samo sa jednom.

I dalje postoji mogućnost da jedan tim napada sa svih sedam igrača, odnosno da u napadačkom posedu igra bez golmana.

Trener može u određenim situacijama pozvati čelendž i zatražiti video proveru. Dozvoljen je jedan ćelendž po utakmici. Međutim, u slučaju da trener uspešno iskoristi čelendž, dobiće mogućnost da uloži još jedan do kraja meča.

To bi bi bile najznačajnije promene koje će definitivno uticati na trajanje meča. Već na SP 2025. godine ćemo imati priliku da vidimo kako će to uticati na ekipe.

Zaključak

Dakle, sada vam je jasno da trajanje jedne utakmice zavisi od velikog broja faktora. Svaki prekršaj, pogodak, isključenje, peterac, mogu značajno uticati na trajanje jednog vaterpolo meča.

Zbog toga, pogotovo ako se kladite na vaterpolo, prilikom analize jedne utakmice ne zaboravite da uzmete u obzir sve ove elemente. Upravo u tim detaljima se krije sistem uspešnog klađenja na vaterpolo.

FAQ

Koliko traje vaterpolo utakmica?

Vaterpolo utakmica traje 32 minuta čiste igre i podeljena je na četiri četvrtine od po osam minuta.

Šta se dešava ukoliko se utakmica završi nerešeno?

Ukoliko se utakmica završi nerešeno odigraće se produžeci. Igraju se dva produžetka u trajanju od po tri minuta. Ako i tada ostane nerešen rezultat pristupiće se izvođenju peteraca?

Koliko traje napad u vaterpolu u muškoj konkurenciji?

Napad u vaterpolu u muškoj konkurenciji traje 30 sekundi. Po novim pravilima koja će se primenjivati od Svetskog prvenstva naredne godine, napad u vaterpolu će trajati 25 sekundi.

Kada su usvojena nova pravila u vaterpolu?

Nova pravila u vaterpolu su usvojena 9. novembra 2024. godine i primenjivaće se na sva naredna takmičenja pod okriljem međunarodne organizacije vodenih sportova.

Dušan Savić

Dušan je zaljubljenik u klađenje. Piše tekstove kako bi podelio svoju strast sa drugima. Specijalizuje se u pronalaženju visokih kvota. Van posla uživa u filmskim i književnim klasicima, na koncertima i utakmicama omiljenog tima.

Vidi više